Luvat > Ampuma-aseluvat > Luvattomat ampuma-aseet ja räjähteet > Mitä luovutetuille esineille tehdään?
Poliisilaitokset ja yksiköt

Yhteystiedot ja www-sivut
Hae kunnan nimellä



Mitä luovutetuille esineille tehdään?



Poliisin haltuun tulleet aseet, niiden osat, patruunat ja erityisen vaaralliset ammukset palautetaan alkuperäiselle, lailliselle omistajalle, jos tällä on tai tämä saa luvan hallussapitoon.
  • Jos ampuma-aseen luovuttaja ei saa lupaa esineen hallussapitoon, on hänellä kolme kuukautta aikaa etsiä aseelle uusi omistaja, jolla on sen hankkimiseen oikeuttava lupa. Vasta tämän jälkeen poliisi voi myydä ampuma-aseen omistajan lukuun julkisella huutokaupalla. Huutokaupatusta aseesta tilitetään asiakkaalle käsittelykulujen ylittävä osuus.
  • Jos ampuma-ase jää myymättä, siirtyy se lunastuksetta valtion omaisuudeksi.
  • Ampuma-ase voidaan myös tehdä pysyvästi ampumakelvottomaksi eli deaktivoida
  • Ampuma-aseen omistaja voi halutessaan luovuttaa esineen korvauksetta valtiolle.
  • Aseen osat, patruunat ja erityisen vaaralliset ammukset siirtyvät aina valtiolle, ellei niitä luovuteta alkuperäiselle, lailliselle omistajalle.
  • Varastetut tai rikoksen tekemisessä käytetyt aseet, aseen osat, patruunat, erityisen vaaralliset ammukset ja räjähteet poliisi takavarikoi.
  • Vaaralliseksi arvioidut räjähteet hävitetään.




Takaisin | Tulostettava versio


Share